Across The Board Curling Results
Season 2016/2017

All this seasons results for our members curling,
compiled by Secretary Agnes Strang.

East Kilbride and Haremyres Curling Club



EAST KILBRIDE & HAREMYRES C.C. COMPETITION WINNERS 2016/17

ROSEBOWL...Margaret Richardson, Mhairi Baird, Anne Paterson, Stella Cassidy
R/up.....Alison Paton, Agnes Strang, Catherine Raeburn, Catherine Morrison
CRAIG TROPHY LADIES PAIRS.....won by....Marion Macdonald and Mary Strang
R/up.....Marion Craig and Anne Paterson
ANNIE L SCOTT LADIES POINTS.....Jackie Craig 38 points
ANDERSON TROPHY PRESIDENTS BONSPIEL.....
won by John King, Willie Craig, Craig Lambie, Alex Rennie
DUNN MEDAL....Willie Craig, Audrey King, Margaret MacFadgen, Willie King
R/up....Katy Richardson, Ross Owen, Elizabeth Forsyth, Tommy Campbell..
PUNCHBOWL....won by
William Baird, Helen Drummond, Aileen King, George Brown
R/up.....Tommy Campbell, James Strang, Stella Cassidy,
Senga Hair sub for John Gilmour
HAREMYRES MEDAL SINGLES.....won by David Lawson
CENTENARY.....Jim Strang, Agnes Strang, Alex Rennie, Brian Adams
BOB DICKIE PAIRS....Margaret Richardson, Margaret Ferguson.
R/up....George Strang, Alex Rennie.
MILLENNIUM STONE.....won by
Jim Strang, Jill Strang, Aileen King, Douglas Paton
BOB WISEMAN TROPHY.....won by
Marion Craig ,Robert Tait, Aileen King and Archie McFarlane
R/up....John King ,Nancy Rutherford subbing for Emma Craig,
James Strang and Elaine Turnbull.
DUNEATON SALVER POINTS.....won by William Baird 46 points
HIGHEST UP LADY.....Margaret Ferguson 30 Points

GOLF DAY.....
Was held Wednesday 18th August at Cathkin Braes Golf Course
16 had taken part a very enjoyable day was had by all.
Winners...
Lockhart Steele, Jim Strang, Alison Taylor, Helen Drummond
2nd Eric Richardson, George Strang, Janey McFarlane, Renee Murray.
Booby George's Beetroot winners.....
Willie Dykes, William Baird, George Brown, Janet Leiper
Nearest Pin....Margaret Brown
Golf Day 2017 booked for Bothwell Castle Golf Club
Friday 11th August 2017 names to Helen Drummond

INTERCLUB MATCHES 2016/17
HAMILTON THORNYHILL.....won by
Jackie Craig, Willie Craig, Agnes Strang, Bill Fraser
AVONDALE HEATHER..... won by
Lockhart Steele, Robert Tait, Jackie Craig, Agnes Strang
MEARNS CORONATION.....Peel
STEWARTON HEATHER.....lost
GALSTON HAYMOUTH.....Lost
COULTER....Peel
BIGGAR....Lost.
LESMAHAGOW.....won by
Tommy Campbell, Jackie Craig, Agnes Strang, Margaret Neilson

WINNERS OF LIR AND OUTSIDE COMPETITIONS 2016-17
WORLD SENIOR WOMEN'S CHAMPIONS 2016 GOLD MEDAL WINNERS.....
Jackie Lockhart, Christine Cannon, Isobel Hannen, Margaret Richardson.
LIR OPENING BONSPIEL....
LIR LADIES OPENING BONSPIEL....
Shiela McIntyre was in the 12.15pm winning rink
LIR SHAREHOLDERS OPENING BONSPIEL.....
RCCC UNDER 17'S AT GREENACRES....R/up James Hair
LIR Ladies Pairs.....
High/Rd won by Marion Craig, Catherine Raeburn...R/up Marion Macdonald
Low /Rd.....won by Jackie Craig, Audrey King...R/up Margaret Richardson
TOM DICKSON ROSEBOWL.....Jim Strang
HENDERSON BISHOP PLAY/OFFS......
won by Margaret Richardson, Marion Craig, Alison Taylor, Audrey King
Semi/Finalist....
Marion Macdonald, Mhairi Baird, Jackie Craig, Caroline Morrison
LIR LADIES SINGLES.....won by Linda Allan, 3rd Margaret Brown
SCOTTISH PROVINCE CHAMPIONSHIPS AT GREENACRES.....
won by Eric Richardson and Margaret Richardson (Reform )
EDINBURGH INTERNATIONAL....Margaret Richardson, Isobel Hannen
Men's..Eric Richardson was in the winning rink
LADIES PROVINCE BONSPIEL...
R/up Mhairi Baird, Audrey King, Margaret Brown, Mary Strang
LADIES AMERICAN TOUR...Sixteen of our Ladies played against The USA
at Hamilton going on to the Radstone Hotel for evening reception
EUROPEANS SENIOR INVITATION CHAMPIONSHIP GREENACRES...
Eric Richardson was in the winning rink
R/up in Ladies Isobel Hannen, Margaret Richardson.
RCCC U 17 AT GREENACRES.R/up rink James Hair
LADIES INVITATION DAY SPONSORED BY ALBERT BARTLETT.....
Section A R/up Marion Macdonald, Alison Taylor, Carole Marsh, Mary Strang
Section B won by Jackie Craig, Mhairi Baird, Audrey King, Caroline Morrison
Fancy Dress individual..Audrey King
Fancy Dress team R/up...
Agnes Strang, Sheena Drummie, Anne Paterson, Lillias King
FARMERS SPONSERED BY NFU....High Rd R/up George Strang, Willie Cannon
Low R/d winners Jim Strang, Willie Craig
CANBUSNETHAN CUP.....Jackie Craig took rink
Seller at Murrayfield....Marion Craig, Helen Drummond semi/finalists
LIR LADIES OPEN.....won by Margaret Richardson, Alison Taylor
R/up...Elaine Semple
LIR INVITATION WEEKEND....won by Eric Richardson, Margaret Richardson
R/up...Archie Craig, Marion Craig, Margo Smith
Jolipestal.....R/up EK&Haremyres
skip Willie Dykes, Willie Craig, Bill Gibson, George Brown.
skip Agnes Strang, Sheena Drummie, Anne Paterson, Caroline Morrison
Willie Dykes rink also getting R/up highest up individual rink.
THE NATIONAL MASTERS CURLING CHAMPIONSHIPS ...
Ladies won by Elaine Semple
LANARKSHIRE PROVINCE BONSPIEL...won by
EK&Haremyres skip Jim Strang, John King, Chris Rennie, George Ballantyne.
skip Willie Craig, Willie Dykes, Peter Henderson, George Brown
SCOTTISH CURLING SENIOR CHAMPIONSHIPS .....Women's Finals
won by Margaret Richardson, Isobel Hannen,
off to Worlds in Lethbridge Canada
R/up.....Jackie Craig was in the rink
Semi/finalists.....Marion Craig, Helen Drummond were in the rink
Men's Seniors Championships.....Tommy Campbell
will go to the Worlds in Lethbridge Canada representing England.
STRANRAER CURLING WEEKEND....won by
William Baird, John King, Mhairi Baird, Audrey King

KINROSS CURLING WEEKEND.....
Kinross over 40....Low/Rd won by Tommy Campbell
KINROSS CURLING WEEKEND....No Prizes just Good fun trying!!
PROVINCE LEAGUE.....
R/up Jackie Craig, Willie Dykes, Willie Craig, Bill Gibson.
BOYD TROPHY...Semi/Finalists on Wednesday 15th March @ 12.15pm
Jackie Craig, Willie Dykes, Willie Craig, Caroline Morrison
Jackie Craig's rink taking fourth place
BMW.....
LIR LADIES SENIOR LEAGUE.....won by Jackie Craig
R/up.....Margaret Brown
BRECHIN TROPHY AT BRAEHEAD....Low/Rd R/up Elaine Semple
LIR LADIES POINTS.....won by Alison Taylor, 3rd Marion Craig
LADIES LANARKSHIRE LEAGUE....won by Marion Craig, Alison Taylor,
Carole Marsh, Catherine Raeburn.
SUPER LEAGUE.....Semi/finalist George Strang
MORTON TROPHY ......Marion Craig, Catherine Raeburn,
Audrey King, Margaret Richardson,
Alison Taylor, Marion Macdonald, Elaine Semple
all played in the Semi/Finals at Kirkcaldy.
ROTARY GOLDEN JUBILEE TROPHY.....
R/Up Jim Strang, John King, Willie Craig
DALRYMPLE CUP STRANRAER FINAL WEEKEND.....
R/Up Tommy Campbell, Elaine Turnbull.
LIR PRESIDENT'S PLATE........
Willie Craig, Catherine Morrison
were in the winning rink
MEN'S WEST SCOTLAND DIVISION A ......
Lockhart Steele was in winning rink
LADIES WEST SCOTLAND......won by Marion Craig, Jackie Craig,
Audrey King, Margaret Brown












Site Contents Page

Last Update To This Page 3rd April 2017