East Kilbride and Haremyres Curling Club Seasons Competition Winners

To mark the 150th
year of Haremyres CC
a Celebration Cake was cut
by Tom Neilson,
Alison Allison,
Archie McFarlane,
George Strang,
Alan Drummie,
Agnes Strang


COMPETITION WINNERS
2022/23

HAMILTON ROSEBOWL
...won by
Marion Craig,
Andrea Fox,
Rosalind Jamieson,
Elizabeth Munro
R/UP..
Margaret Richardson,
Fiona McFarlane,
Margaret MacFadyen,
Fiona Argo
JOHN STRANG TROPHY
....won by
Andrea Fox,
Margaret Richardson,
Aileen Livingstone,
Elisabeth Forsyth
R/up..Stella Cassidy,
Alison Paton,
Catherine Morrison,
Alison Young
CRAIG TROPHY
LADIES PAIRS
..won by
Margaret Brown,
Elisabeth Forsyth
R/up...Andrea Fox,
Catherine Morrison
ANNIE L SCOTT
LADIES POINTS
...won by
Margaret Brown
31 points
ANDERSON TROPHY
PRESIDENTS BONSPIEL
..won by
Alex Torrance,
Nancy Rutherford,
Aileen King,
Kate Torrance.

DUNN MEDAL
....won by
Janet Leiper,
Bill Gibson,
Buck Kenyon
Craig Lambie
R/up....
Margaret Ferguson,
Alex Rennie,
Willie King
HAREMYRES MEDAL
SINGLES....
won by
James Baird
CENTENARY TROPHY
won by
Neil Fyfe,
Steve Russell,
Elisabeth Forsyth,
Aileen Livingstone
MILLENNIUM
STONE
TROPHY
.....won by
Willie Dykes,
Jim Drumgold,
Bill Gibson,
Rosalind Jamieson
BOB DICKIE PAIRS
....won by
Allan Brown,
Willie Dykes
R/Up.
James Tait,
Jamie Boyd
PUNCHBOWL
....won by
Neil Fyfe,
Fiona McGinnis,
Margaret Brown,
Elaine Gemmell
R/up.....Ryan Asher,
Mhairi Baird,
Bill Paton,
Stella Cassidy
BOB WISEMAN
TROPHY ..2022
won by
Neil Fyfe,
James Strang,
Bill Gibson,
Alex Rennie.
R/Up..Willie Cannon,
Margaret Brown,
Robert Paterson,
Elisabeth Forsyth.
BOB WISEMAN
TROPHY 2023
..won by
Neil Fyfe,
Jackie Craig,
Katie Sanderson,
Catherine Morrison
R/up..Eric Richardson,
Margaret Brown,
Jim Drumgold,
Buck Kenyon
DUNEATON
SALVER
POINTS
..won by
Neil Fyfe 46 Points
HIGHEST UP LADY..
Margaret Brown
HANDICAP WINNER......
Margaret Brown
with 50 points.
R/up Alex Rennie
43 Points
GOLF DAY
King Cup:-
Bonnyton Golf Course
Winning Team was
Eric Richardson,
Willie Baird,
Fiona McFarlane
Men's Longest Drive..
Eric Richardson
Ladies Fiona McFarlane
Men's nearest Pin
..James Baird
COULTER
Not played this year
BIGGAR SALVER
....won by
Eric Richardson,
Willie Dykes,
Bill Gibson,
Alex Rennie
LESMAHAGOW
Raeburn-Fleming
Trophy
..won by
James Baird,
Katy McLeod.
Janet Leiper,
Margaretb Brown
STEWARTON HEATHER
"Walker Quaich
..won by
Eric Richardson,
Marion Craig,
John King,
Helen Drummond

WINNERS OF LIR
AND
OUTSIDE
COMPETITIONS
2022-23
LIR LADIES
OPENING
BONSPIEL..
10am session
winning rink
Margaret Richardson,
Catherine Morrison
SHAREHOLDERS
BONSPIEL..
James Tait
Skipped the winning rink
LADIES PROVINCE
BONSPIEL
..won by
Marion Craig,
Mhairi Baird,
Audrey King,
Caroline Morrison
RINK CHAMPIONSHIPS
PLAY/OFF
...won by
Ryan Asher
Steve Russell,
Neil Fyfe,
Eric Richardson
won out of Hamilton
FARMERS
GALLOWAY
AND McLEOD
...Low Rd R/Up
James Hair,
James Strang
were in the rink
R/up..Willie King,
Ryan Asher,
Janet Leiper,
Caroline Morrison
YETT TROPHY
..3rd place
Steve Russell,
Paul and
Daryl Russell
4th place...
Willie King,
Helen King,
Aileen King
SHAREHOLDERS
DUNCAN JOHNSTONE.
...won by
James Tait
R/up Alison Taylor,
Issy Tait
SHAREHOLDERS
CHRISTMAS
B'SPIEL..
Senga Hair,
LIR
LADIES OPEN
Third Place
Alison Taylor
was in the rink
LANARKSHIRE
PROVINCE
KNOCKOUT
...won by
Jim Strang,
Willie Cannon,
John Gilmour,
Bill Gibson
LANARKSHIRE
PROVINCE
BONSPIELL
...won by
Eric Richardson,
Neil Fyfe,
Margaret Richardson,
Senga Hair
Second team
Willie King,
Steve Russell,
Margaret Brown,
Bill Gibson
JOLIPESTAL
.... 2nd
Jim Strang,
John King,
James Hair,
Jill Strang
STRANRAER
WEEKEND.
....R/up
George Strang,
John King,
Audrey King,
Mary Strang
BOYD SENIORS
Trophy
.....R/up
Willie Dykes,
Willie King,
Bill Gibson,
Caroline Morrison.
Young Farmers
NATIONAL
CURLING
AT PERTH...
Jamie Boyd
was in the R/up Team.
James Hair,
Alistair Torrance,
Anne Craig
Played for Lanarkshire
LIR
SUPER LEAGUE.....
James Strang
was in the R/up Team










Site Contents Page

Last Update To This Page 30th March 2023