Cartoon curler

MILLENNIUM STONE BONSPIEL
2019/20

Thursday night saw our last Bonspiel of the season
the Millennium Stone Trophy.
Many thanks to Margaret Brown for getting all the rinks full
on the night as there had been plenty call offs.
Jim Strang's rink even had five team members,
Jim Boyd had brought along his personal sweeper [Grandson Jamie]
being allowed to play the odd one of Jim's stones
looking a talented future curler and hopefully a new junior member for the club.
A good cheery night was had by all
the scores ranged from - 7 to + 11 for the winners
skip David Lawson, third Fiona McGinnis second Brian Gemmell
and lead Elisabeth Forsyth never losing an end the whole game.
Close behind in Second place + 8 was skip William Boyd
third Janet Leiper second Craig Lambie lead Aileen Livingstone.
It was Great to see our loyal supporters behind the glass
[Tom, Jean and Alison accompanied by her two Great Grandchildren}
Again caterer Stewart provided yet another one
of his excellent finger buffets enjoyed by all.

Before going on to our Charity Frog Race night
Nina Copland providing the prizes which we're very grateful for
presented them to the winners along with Millennium Stone Trophy.

2019-20-EK&H Milstone winning Rink Feb 2020


2019-20-EK&H Milstone R/up Rink Feb 2020


George Strang then proceeded with the Frog Race Night
assisted by John King and his band of helpers!
Again this proved a great fun night for all
plus raising a large sum of money for our two charities
"Kilbryde Hospice" and "Eilidh's Rainbow"
which I'll confirm when we finalise the total amount.
(It was really good to see Craig instigator of Eilidh's Rainbow joining us on the night)
Very big thank you to George and John for all their hard work
in making it yet another successful charity night,
and to you the members for giving so generously.
Agnes




RINKS


Thursday 27th February 2020 5-45pm

No 1 Skip John King--Mhairi Baird
Mary Strang--Ian King

No 2 Skip Tommy Campbell--Jim Drumgold
Issy Tait--Fiona Argo

No 3 Skip Willie Craig--Carole Marsh
Mhairi Strang--Caroline Morrison

No 4 Skip Ryan Asher--William Boyd
Janet Leiper--Aileen Livingstone

No 5 Skip Jackie Craig--Stella Cassidy
Bill Gibson--Alex Rennie

No 6 Skip Emma Craig--Jill Strang
Robert Paterson--Bill Paton

No 7 Skip James Baird--Brian Cassidy
Peter Henderson--Catherine Morrison

No 8 Skip John Gilmour--Katie Brown
Jim Morrison--Rosalind Jamieson

No 9 Skip Neil Fyfe--Laura Strang
Mhairi McQuillan--Emily Lawson

No 10 Skip Willie Dykes--Fiona McGinnis
Emma Hair--Elisabeth Forsyth

No 11 Skip Willie King--Margaret Ferguson
Tom Bryson--Alison Paton

No 12 Skip Willie Baird--Margaret Brown
Jim Boyd--Elizabeth Munro

RESERVES.. Carolyn Baird, Andrea Fox,
Daniel Marsh, Colette Maule, Katy Richardson,
James Strang, Agnes Strang, Alistair Torrance,
Kate Torrance, Karen Torrance,
Elaine Turnbull, Laura Weir

Inter Club
Matches and RESULTS


Punchbowl Rinks
Fixtures and RESULTS


Dun Medal
Rinks Fixtures and RESULTS


Bob Wiseman Trophy
Rinks Fixtures and RESULTS


Bob Dickie Trophy Club Pairs
Rinks Fixtures and RESULTS


Presidents Trophy and Opening Bonspiel
Rinks Date Time and RESULTS


Haremyres Medal Singles
Pairings, Date, Times and RESULTS


Centenary Trophy
Rinks Date, Times, and RESULTS


NEW Ladies League

Hamilton Rosebowl Ladies League
Rinks, Fixtures, and RESULTS


Craig Cup Ladies Pairs
Rinks, Fixtures, and RESULTS


Diary Dates

Site Contents Page



Last Update To This Page
2nd March 2020